GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas med hänklar 4621020
nr 462 1020
Vas med hänklar
Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Sverige 1940-tal, fajans, dekor Kåges typiska kvinna och blomma på baksidan, höjd 31, 5 cm, signerad med svarta studiohanden (= Kåge), lagad
Utrop:
4.000 kr
Såld:
5.100 kr
måndag 23 april 2007
4.500 kr
5.000 kr
4.800 kr